♥ ОШ "Никола Тесла" Винча ♥
Школска 2017/18.
20. новембар – СВЕТСКИ ДАН ДЕТЕТА
Светски дан детета обележили смо учешћем на седници Савеза Ученичких парламената у Народној скупштини Републике Србије. Представници наше школе били су : Валентина Петковић и Андреј Бакић Грчак у пратњи координаторке рада УП Дивне Милошевић.
Скуп је организован као Дечија седница на којој су деца постављала питања државним функционерима и посланицима на тему насиља у школама као и друштву уопште и начинима решавања овог, актуелног, проблема.
Иницијативу је спровела организација „Пријатељи деце Србије“ као део процеса развоја националног стратешког оквира за превенцију и заштиту деце од насиља. То је саставни део пројекта „Заштита деце од насиља и промоција социјалне инклузије деце са сметњама у развоју у земљама Западног Балкана и Турској“, који финансира Европска унија а која се спроводи у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање и социјална питања, Министарством здравља, Министарством просвете, науке и технолошког развоја и УНИЦЕФ – ом.
Деца су тога дана, представницима Владе Републике Србије, министру рада Зорану Ђорђевићу, министарки без портфеља Славици Ђукић – Дејановић, Весни Недељковић, помоћници министра за основно образовање, Владимиру Ребићу, директору полиције, директору УНИЦЕФ-а за Србију (Michel Saint Lot), исказала своје мишљење о томе како виде проблем насиља и дала предлоге како оно може да се спречи.
Министар Ђорђевић апеловао је да се насиље мора прекинути одмах, министарка Ђукић - Дејановић дала је обећање да ће држава са своје стране учинити све да се стане на пут нарастајућем насиљу. а госп. Michel Saint Lot да ће УНИЦЕФ у сарадњи са надлежним институцијама наставити да се још снажније бори против насиља у друштву.
На седници су изнети статистички подаци о понашању деце у слуцајевима насиља. Тако нпр. 53.3% деце не би пријавило насиље полицији у случају да присуствују самом чину иако полицију виде као врло значајног актера у спречавању насиља. Затим, 36.7% деце у случају да су жртве насиља сами решавају проблем док преко 50% посто то и пријављује надлежнима. Деца и даље виде родитеље одн. чланове својих породица као најважније актере у заштити од насиља.
Као закључак седнице, односно активности и поступке којима бисмо сви ми могли да утичемо на смањење насиља, деца су изнела следеће :
- организовати више радионица и обука за децу, родитеље и наставнике;
- оснаживати децу да пријављују насиље ( родитељима, полицији, наставницима, запосленим у школама и другим особама од поверења);
- важно је да полиција, запослени у школама, родитељи и други одрасли брзо и исправно реагују када неко дете пријави насиље;
- одрасли треба да ураде све што могу како би се деца у школама, кућном окружењу, као и свим местима где бораве, осећала сигурно и безбедно;
- важно је да сви они који виде или препознају ситуацију насиља реагују на адекватан начин.
- Осим тога, потребно је да се сви више слушамо, уважавамо и разговарамо међусобно; да се информишемо о насиљу – правимо информативне видео снимке, постере, промотивни материјал, омогућимо пуни активизам деце кроз заједничке подухвате и активно учешће; спречавање дигиталног насиља – да не кориостимо мобилне телефоне у школи, пријављујемо насиље на интернету, водимо рачуна о томе шта постављамо на друштвене мреже, итд.
Д. Милошевић