2097892

Дечја недеља у нашој школи – ИО Лештане

Ове шкослке године обележавање Дечје недеље у школи у Лештану је почело веома активно, креативно и садржајно на опште задовољство свих учесника школског живота – деце, родитеља, запослених.

У понедељак су добро јутро свима који су долазили у школу, уз „Бесплатан загрљај“ и срца од папира у различитим бојама, пожелели ученици са својим учитељицама. Било је заиста лепо и лако тако започети дан. При том, ништа нас није коштало. Можда бисмо, ако не баш уз загрљај, али уз осмех и лепу реч, могли тако сваког јутра? Потом је у холу школе уследила промоција фолклора за ученике 1. и 2. разреда. Једнако је било лепо посматрати наше ђаке у улози како учесника, тако и посматрача ових активности.У међувремену су учитељице трећег разреда у дворишту школе исцртале „Велико срце деце Србије“, а онда су ученици током дана у обе смене унутар тог великог срца исцртавали све оно што она носе у својим срцима. На крају дана срце је било пуно радости, шаренила, различитости, љубави и осмеха и сви смо пожелели да то велико срце и та мала срца у њему увек буду препуна баш оваквог садржаја, да нема сивила, бола, туге, облака, брига, суза и много тога другог што у њима оставља ожиљке док расту и постају одрасли људи.

У уторак су реализоване активности презентације занимања у појединачно у одељењима, али и на нивоу разреда. Диван пример сарадње са родитељима. Родитељи су били гости на часовима и реализатори активности представљања свог занимања. Све похвале за њихову мотивацију, добру вољу и уложен труд. Донели су реквизите, припремили предавања, практично показивали деци неке активности свог посла, заједно са децом реализовали неке сегменте послова које обављају, припремили задатке за ученике и имали радионице са њима. Били су ту: ватрогасац, фризер, медицинска сестра, свештеник, модна креаторка, пијаниста, произвођач играчака, приватни предузетник који се бави производњом бетонских елемената у грађевини, учитељица плеса итд. Једна бака је учила децу 2. разреда да плету, једна велика група ученика 3. разреда се опробала у изради модног дизајна, неколико дечака и девојчица се ставило у улогу ватрогасца пробајући делове његове опреме, мама - учитељица плеса је учила децу плесне кораке, а мама - фризерка је правила фризуре свим ученицима 4. разреда који су то желели. На крају активности ученици су правили венац састављен од срца која су посвећена неком, „срце за…“. Уживала су деца, родитељи, а и ми.

Било је лепо ових дана бити део ове атмосфере, активности и енергије која је била присутна. Посебна захвалност нашим колегиницама које су осмислиле овај креативан и садржајан план и програм за целу недељу. Обележавање Дечје недеље у школи је планирано до петка. Биће још дивних активности у којима желимо да нам се придружите. Међутим, моја жеља (а вероватно и многих од вас) је да Дечја недеља не буде само једна недеља у години, већ да брига о деци и сваком том малом срцу буде приоритет свих и свакодневно.

Снежана Ракић, педагог